Logo SP1 Szczekociny

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 981
W sumie: 86590

News

News zdjęcie id 469

BOOKCROSSING

09.10.2020

Miesiąc październik jest miesiącem bibliotek szkolnych. W ramach tego wyjątkowego i miłego święta zapoznajemy uczniów z ciekawymi akcjami czytelniczymi. Jedną  z nich jest BOOKCROSSING.

 

 Bookcrossing  to niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania,  niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

Polega on  na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.
 

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki winny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie.

Półki i regały bookcrossingowe znaleźć można w większych miastach, ale aktualnie są one  puste.

Poniżej przedstawiamy rekomendację Biblioteki Narodowej ws. bookcrossingu:

„Biblioteka Narodowa nie rekomenduje prowadzenia bookcrossingu w czasie epidemii. Książki wymieniane między użytkownikami również powinny trafić na kwarantannę minimum 3-dniową. Proszę pamiętać, że choć książki są papierowe, to ich okładki, np. lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych i wirus na ich powierzchni pozostaje znacznie dłużej niż na papierze. W związku z tym wirus na okładce książki przetrwa tak długo, jak na powierzchniach plastikowych, czyli według najnowszych badań ok. 3 dni. Książki zatem stanowią potencjalne źródło zakażeń.”

Fundacja Bookcrossing Polska nie zaleca prowadzenia bookcrossingu w czasie pandemii. Dbając o bezpieczeństwo zawiesza do odwołania wszelkie akcje bookcrossingowe. Dotyczy to zarówno biblioteczek plenerowych, regałów, półek i różnorodnych miejsc służących wymianie książek. Bądźmy cierpliwi, nadejdzie taki czas i obdarujemy świat książkami.

O zasadach akcji można  poczytać w Internecie, usłyszeć od nauczycieli, bibliotekarzy lub obejrzeć gazetkę na naszym szkolnym korytarzu.

 

Zapraszamy:

tel. (34) 35-57-085 

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

styczeń 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.