Logo SP1 Szczekociny

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 981
W sumie: 86590

News

News zdjęcie id 506

CIEKAWOSTKI O BOŻYM NARODZENIU

23.12.2020

Ciekawostki o Świętach Bożego Narodzenia dla dzieci

Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czeka prawie każdy. Są to święta chrześcijańskie w czasie których rodzi się Jezus.

Święta obchodzone są 25 grudnia i poprzedzone są Wigilią 24 grudnia.

O świętach Bożego Narodzenia jest wiele ciekawostek. Oto kilka z które specjalnie przygotowaliśmy dla dzieci:

 

1. Święta Bożego Narodzenia obchodzone są co roku w tym samym czasie. Wigilia poprzedza je i kończy okres adwentu, który trwa cztery tygodnie i jest czasem oczekiwania na Jezusa. Wigilia to uroczysta kolacja podczas, której tradycją jest 12 dań na stole. Jest to dzień postny a dania na stole są bezmięsne. Kiedyś wigilia nie mogła odbywać się w niedzielę, gdyż uznawano, że niedziela to nie dzień postu więc była przełożona na sobotę a Boże Narodzenie trwało 3 dni.

2. Tradycją jest wieszanie jemioły pod sufitem i całowanie się pod nią. Mówi się, że pocałunek pod jemiołą przynosi szczęście na kolejny rok.

3. Mało kto wie, że wigilia pierwotnie była ucztą, którą składano duchom w ramach ofiary. Jest ona zapożyczona z wierzeń słowiańskich z okresu średniowiecza. Bardzo starannie się do niej przygotowywano i dbano o każdy szczegół. Mówiono, że jaka wigilia taki cały przyszły rok.

4. Najbardziej popularną kolędą jest „Cicha noc”, która znana jest na całym świecie. Jest tłumaczenie jest w ponad 300 językach.

5. W różnych rejonach polski są różne zwyczaje związane z prezentami. Do niektórych prezenty przynosi gwiazdor, mikołaj, gwiazdka, aniołek lub Jezusek. W niektórych regionach prezenty otrzymuje się po kolacji wigilijnej albo w poranek Bożego Narodzenia.

6. Zwyczaj związany z przynoszeniem prezentów został powiązany z biskupem z Miry, który rozdawał swój majątek osobom ubogim i pokrzywdzonym przez los. To on jest pierwowzorem świętego Mikołaja.

7. Pierwsza gwiazda na niebie to znak rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej. Odnosi się to gwiazdy betlejemskiej, którą ujrzało 3 mędrców-Kacper, Melchior i Baltazar. Jest ona symbolem pokazującym granicę między światem znanym a światem cudów, codziennością a świętem. Jest tajemnicą i zagadką a z drugiej strony jasnością i nadzieją.

8. Tradycją jest zostawienie przy wigilijnym stole pustego nakrycia dla przypadkowego gościa, który zapuka do naszych drzwi w ten wyjątkowy wievzór. Jest to symbol obecności Jezusa, który odwiedza każdegi człowieka. Pokazuje, że jesteśmy w stanie pomóc każdemu kto się o to zwróci. Nakarmimy biednego, samotnego mędrca pukającego do naszego domu. Miejsce te symbolizuje również bliskich, którzy odeszli do świata zmarłych ale są w naszej pamięci.

9. Łamanie się opłatkiem jest kolejną tradycją i symbolem świąt Bożego Narodzenia. Składamy sobie wtedy życzenia i dzielimy się wzajemnie opłatkiem, któy był wcześniej poświęcony. Odnosi się to do starochrześcijaństwa w którym na ołtarzu składano chleb ofiarny. Był to symbol miłości i jedności chrześcijańskiej. Jest to gest życzliwości i wzajemnego czystego serca wobec drugiego człowieka.

10. W kościele katolickim o północy jest pasterka, która oznacza narodziny Jezusa Zbawiciela. Kończy się adwent a zaczyna się czas wielkiej radości z narodzin Jezusa. Charakteryzuje się zgaszonymi światłami w kościele, które stopniowo są zapalane podczas śpiewania kolędy.

11. Strojenie choinki jest jedną z najmłodszych tradycji. Światełka są symbolem przyjścia Jezusa na świat a kolor zielony symbolizuje nadzieję i wieczną zieleń.

12. Pod obrusem często kładziemy sianko, które jest symbolem obecności Jezusa w naszym domu.

13. Jedzenie karpia na Wigilii to zwyczaj, który narodził się w PRL i nie jest tradycją. Wokół niego narosło jednak kilka mitów w tym ten, że jego łuska włożona do portmonetki zapewni nam pieniądze w nowym roku. 

14. W Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach do zwyczajów wigilijnych należy wspólne czytanie Opowieści Wigilijnej i Pisma Świętego. 

15. Ostatni raz w Polsce śnieg na święta mieliśmy w 2012 roku.

16. Urządzanie Jasełek to tradycja wzorowana na średniowiecznych misteriach franciszkańskich.

17. W Polsce prezenty roznosi nie tylko Święty Mikołaj. W Małopolsce podarki roznosi Aniołek, na Pomorzu Gwiazdor, a na Dolnym Śląsku Gwiazdka.

18. Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do nas z Niemiec.

 

Zapraszamy:

tel. (34) 35-57-085 

Zaloguj >

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

listopad 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.